top of page

Arboretum w Rogowie

Druga połowa maja to wspaniały moment, aby zobaczyć setki kwitnących azalii...

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fot. Dorota Rucińska)

 

​

            W Arboretum w Rogowie zostaÅ‚a otwarta (w 2009 r.) edukacyjna Å›cieżka Ameryki Północnej. OkazjÄ… staÅ‚a siÄ™ data – 19 maja 1919 roku, która okreÅ›la ustanowienie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. W tych pamiÄ™tnych dla Polski czasach, Prezydent Woodrow Wilson byÅ‚ pierwszym, który uznaÅ‚ naszÄ… niepodlegÅ‚ość. Otwarcie Å›cieżki edukacyjnej jest symbolicznym przejawem wieloletniej współpracy oraz troski o najwiÄ™ksze wspólne dobro – Å›rodowisko naturalne.

 

 

Przez chwilę można było się poczuć jak na Florydzie, gdzie typowym drzewem podmokłych terenów jest cypryśnik błotny (Taxodium distichum Rich.) z rodziny cyprysowatych. Naturalnym obszarem występowania jest właśnie południowo-wschodnia cześć Stanów Zjednoczonych Ameryki. Cypryśnik błotny lubi stanowiska będące cały czas (lub okresowo) pod wodą. Wytwarza tzw. pneumatofory, które wystają ponad wodę i pozwalają na dotlenienie systemu korzeniowego. W naturalnym klimacie osiąga wysokość około 40 m i jest o 10 wyższy od osobników hodowanych w Europie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Cypryśnik w Arboretum. Wiosną jego igły są delikatne i jasnozielone, latem kolor staje się ciemniejszy, by jesienią przyjąć czerwonawo-brązową barwę.

 

 

​

           Charakterystyka cypryÅ›nika bÅ‚otnego oraz mapa z informacjÄ… gdzie wystÄ™puje w Stanach Zjednoczonych  USDA

CypryÅ›nik bÅ‚otny roÅ›nie m.in. na Florydzie. Można go zobaczyć już okoÅ‚o 20 km od stolicy Stanu - Tallahassee  w Wakulla Springs State Park  . MiÄ™dzy korzeniami drzew przemykajÄ… amerykaÅ„skie aligatory Alligator mississippiensis, w wodzie pÅ‚ywajÄ… wodne węże, żółwie Pseudemys i Chelydra serpentina oraz olbrzymie manaty, które potrafiÄ… przepÅ‚ywać podwodnymi jaskiniami Å‚Ä…czÄ…cymi wody Wakulla. Las kryje wiele ptactwa, wÅ›ród którego dominuje sÄ™pnik czarny Coragyps atratus – padlinożerca z rodziny kondorowatych wraz z sÄ™pnikiem różowogÅ‚owym Cathartes aura - ptaki te niszczÄ… drzewa podobnie jak kormorany w Poslce. Obok nich orzeÅ‚ - bielik amerykaÅ„ski Haliaeetus leucocephalus – blisko spokrewniony z wystÄ™pujÄ…cym w Polsce bielikiem. Ptak ten jest najbardziej rozpoznawanym ptakiem w USA, stÄ…d stanowi symbol narodowy i umiejscowiony jest na tzw. Wielkiej PieczÄ™ci Stanów Zjednoczonych. Park Wakulla jest piÄ™kny, ale zarazem przerażajÄ…cy i dziki. Tam wÅ‚aÅ›nie nakrÄ™cono film pt. Tarzan.

Po parku można przepłynąć się małym stateczkiem, jest również stanowisko do nurkowania oraz małe kąpielisko, lepiej być jednak ostrożnym... wszystko oczywiście w otoczeniu cypryśnika błotnego.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

​

​

 

​​Wakulla Springs State Park (2003)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowisko dla nurków - podwodne wejście do jaskini (kąpielisko)

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Drzewa są niszczone przez sępniki

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Pneumatofory

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​​​​​​​​​​​​

​

​

​

​

​

​

​

​Aligator amerykański (zdjęcie zrobione ze statku)

​

... wracajÄ…c do Arboretum w Rogowie

​

​

          Oryginalnym drzewem jest żywotnik olbrzymi Thuja plicata Donn ex (również z rodziny cyprysowatych) rosnÄ…cy w zacienionych dolinach wilgotnego klimatu oceanicznego na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej - od Alaski po KaliforniÄ™. OsiÄ…ga do 60 m wysokoÅ›ci. Jest żywotny, bo żyje okoÅ‚o 1000 lat. Dobrze znany Indianom, którzy włókna zdarte z pnia wykorzystywali do wyplatania lin i sznurów, zaÅ› z drewna robili kanu. W Polsce można także zobaczyć dorosÅ‚e okazy tych drzew, na przykÅ‚ad w osadzie Wilczy Dół w okolicach Drezdenka (lubuskie), drzewo ma ponad 20 m wysokoÅ›ci i 5 m obwodu. Jest jednak wciąż o poÅ‚owÄ™ mniejsze od najwiÄ™kszego żywotnika na Å›wiecie, który roÅ›nie w stanie Waszyngton, okoÅ‚o 30 km od Pacyfiku w Aberdeen. Jest to faktycznie żywotnik olbrzymi - mierzy ponad 50 m wysokoÅ›ci, a Å›rednica pnia osiÄ…ga  prawie 6 m.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Rok rozmnożenia 1929 (Arboretum w Rogowie)

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

  

​

​

​

Opracowanie i fot. Dorota Rucińska

bottom of page