top of page

Historia PTG Warszawa

     Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego rozpoczął swoją działalność w dniu 25 stycznia 1935 roku. Pierwsze inicjatywy powołania oddziału pojawiły się w roku 1932, kiedy to podczas Walnego Zebrania Członków PTG został złożony wniosek o powołanie kolejnej jednostki. Jednak w dniu 22 kwietnia propozycja złożona przez Oddział Krakowski nie została przyjęta. Kolejna szansa na powstanie Oddziału PTG w Warszawie miała miejsce w dniu 5 maja 1933 roku ( podczas głosowania zabrakło 3 głosów do powołania Oddziału). Podczas następnego spotkania jesienią tego samego roku większość opowiedziała się za utworzeniem Oddziału. Na przeszkodzie na pozytywne zakończenie stanął podział obowiązków. Nie potrafiono dojść do porozumienia w kwestii rozdzielenia zadań pomiędzy Zarządem Głównym PTG, a nową jednostką w Warszawie. Chodziło przede wszystkim o detale związane z majątkiem i jego podziałem. Dodatkowo nie potrafiono się dogadać w kwestii działalności wydawniczej. Prawie rok później (26 października) zostało zwołane spotkanie mieszkańców Warszawy, będących członkami PTG. Grupa ta składała się z 24 osób i wspólnie podęła decyzję o powołaniu Macierzystego Oddziału Warszawskiego, który dał początek Warszawskiemu Oddziałowi PTG. Pierwszym przewodniczącym nowej komórki został Stanisław Lencewicz, na sekretarza powołano Stanisława Pietkiewicza, natomiast rolę skarbnika powierzono dla Jana Jaczynowskiego. W skład zarządu wchodzili dodatkowo Jadwiga Kobendzina oraz Paweł Ordyński. Na tym etapie działalności warszawskiej komórki PTG w jej skład wchodziło 112 członków.
       Pierwszy rok działalności Oddziału ograniczał się do zebrań na, których prezentowano odczyty sprawozdawcze z wypraw badawczych. W sumie miało miejsce 13 spotkań. Oprócz tego do połowy 1936 roku odbyło się 10 posiedzeń zarządu. Dodatkowo w dniu 31 stycznia 1936 roku została zorganizowana sesja naukowa ( 25 rocznica śmierci Wacława Nałkowskiego). Do wojny sytuacja Oddziału nie uległa zmianom.
      W czasie wojny działalność Warszawskiego Oddziału PTG ograniczona była do nieregularnych spotkań w prywatnych mieszkaniach.
Wznowienie działalności PTG po zakończeniu II wojny światowej miało miejsce w dniu 6 maja 1945 roku. Podjęto wtedy decyzję, że Zarząd Główny PTG, będzie pełnił rolę Zarządu warszawskiej komórki. Wybory członków nowego Zarządu Oddziały odbyły się w marcu 1946 roku, ale zatwierdzono je dopiero w czerwcu. Przewodniczącym był w tym czasie Jerzy Loth. Oddział liczył w tym czasie 181 członków.
         Kolejne lata działalności Oddziału skupiały się na kontynuacji zadań przedwojennych. Doszły do tego akcje mające na celu zebranie rozproszonego majątku i jego zabezpieczanie. Wznowiono również wydawanie „Przeglądu Geograficznego”, który został przejęty w 1952 roku przez Instytut Geograficzny PAN.
Maksymalna liczba członków Odziału Warszawskiego PTG została zanotowana w roku 1956 i liczyła 730 osób. W latach 60 XX wieku, Oddział przeżywał okres rozkwitu.
       Działało w tym czasie wiele sekcji, które wraz z upływem lat były sukcesywnie likwidowane. Wynikało to z coraz mniejszej liczby członków.
  Obecnie Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Geograficznego jest kierowany przez Izabellę Łęcką ( kadencja 2012-2016). Funkcję sekretarza sprawuje Maciej Kałaska, a skarbnika Anna Dudek. W skład Zarządu PTG Warszawa wchodzą również Marcin Solarz, Dorota Rucińska oraz Agnieszka Zdziarska. Siedziba zlokalizowana jest w Pałacu Uruskich – Czetwertyńskich na ul. Krakowskie Przedmieście 30 w Warszawie.

 

 

Źródło: F. Plit, T. Wites Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Geograficznego [w:] Czasopismo Geograficzne”, tom 79, zeszyt 1-2, Wyd. PTG, Wrocław, 2008

(fot. Adrian Pasek, Pałac Uruskich-Czetwertyńskich Siedziba PTG)

bottom of page